Elektrický sporák versus Indukčná doska

By: Timo Kuusela

K tomu, aby sme si pripravili doma kvalitné jedlo, potrebujeme plne vybavenú kuchyňu. Základný spotrebič, bez ktorého by sme veľa jedál nedokázali pripraviť je sporák. Ale ako sporák vybrať? Ktorý je ten najlepší?

Keď máte elektrický sporák?

Ak doma nemáte plynový sporák, tak máte práve elektrický sporák, ktorý je obľúbenejšia. U tohto typu sporáka je jednoduchý princíp. Zapnete platničku, počkáte, než sa zahreje na požadovanú teplotu a položíte na nej hrniec a môžete čokoľvek ohrievať. Problém je v tom, že teplo, ktoré platnička vyrába je odovzdávané nielen hrnci, ale časť ide aj do tesného okolia vykurovacej špirály, čím sa dvíha spotreba. A ďalším problémom je to, že aj keď platničku vypnete, tak veľkú ešte dlhú dobu po vypnutí udržuje vysokú teplotu, čo je nielen nešetrné, ale hlavne nebezpečné.

Prečo namiesto elektrického sporáka dať prednosť indukčnej doske?

Mnoho ľudí v tom nevidí zásadný rozdiel, ale indukčná doska má pár výhod. Jedna z nich je to, že indukčné platnička čaká na impulz od plochy železného hrnca, v ktorom sa chystáte niečo ohrievať. Svoje teplo hrnci odovzdáva presne na ploche hrnca, takže sa teplo vytvára tesne pod hrncom, a vďaka tomu nedochádza k takmer žiadnym únikom tepla do okolia. A to je dôvod, vďaka ktorému ušetríte veľkú spotrebu elektriky. Navyše indukčná doska nie je natoľko drahá a pritom vám vydrží niekoľko rokov.

Ako môžem tieto dva spotrebiče porovnať?

Najlepšie je, keď vám poradí niekto, kto s tým má osobnú skúsenosť, čo znamená, že vyskúšal obe varianty a teda dokáže posúdiť, ktorá je tá výhodnejšia. Avšak problém je v tom, že ani tento názor nie je vždy úplne jasný, pretože mnohokrát tiež záleží na tom, aký typ daného spotrebiča si vyberiete. Okrem toho si môžete na internetových portáloch nájsť recenzie ako na elektrický sporák, tak aj na indukčnú dosku, kde je výhodou to, že ide o pohľad viac ľudí, čo znamená, že pôjde o viac typov.

Kde môžem tieto spotrebiče zakúpiť?

Či už ste sa rozhodli pre indukčnú dosku či elektrický sporák oba tieto spotrebiče jednoducho nájdete v obchodoch s elektronikou, kde vám ochotní predavači radi poradia, ktorá z variant je pre vás tá lepšia. Ale môžete sa sami pozrieť na internetových portáloch, a ak sa vám bude niektorý z typov pozdávať, tak si ho rovno objednať.

Na niečom svoje pokrmy musíte pripravovať a vzhľadom k tomu, že človek by mal jesť pravidelne, tak by ste mali myslieť na to, aby bol váš spotrebič výkonný, ale zároveň finančne šetrný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *