Výber tepelného čerpadla v roku 2024

Tepelné čerpadlo vám bude spoľahlivo slúžiť dlhé roky v prípade, že budete zodpovedne pristupovať k výberu predajcu tohto zariadenia.

Kompetentný predajca s dostatočne širokým sortimentom kvalitných čerpadiel je schopný:

  • vám odporučiť objektívne vhodný typ tepelného čerpadla,
  • zaistiť kvalitnú inštaláciu, uvedenie do prevádzky a následný servis,
  • zaistiť rýchlu nápravu prípadných porúch,
  • splniť svoje záväzky z nadštandardných záruk.

Tešiť sa potom môžete na stabilné dodávky tepla a teplej vody za minimálne náklady. Rovnako tak budete veľmi z hlavy pustiť problémy s poruchami tepelného čerpadla spôsobené preťažovaním kompresorov či nekvalitnou inštaláciou.

Pri výbere predajcu tepelných čerpadiel, s ktorým budete konzultovať svoj zámer kúpy nového zdroja tepla vezmite do úvahy:

  • Dobu pôsobnosti na trhu. Jedná sa o rokmi prevereného predajcu s veľkým počtom spokojných zákazníkov, alebo „iba“ obchodníka snažiaceho sa rýchlo zarobiť na aktuálnom vysokom dopyte po tepelných čerpadlách? Zatiaľ čo u prvého typu predajcu si môžete byť takmer istí, že tu s vami bude aj o niekoľko rokov, u toho druhého existuje vyššie riziko odchodu z trhu.
  • Ak predajca má v ponuke tepelné čerpadlá, ktoré získala ocenenie Európska značka kvality Q, t. j. kvalitné tepelné čerpadlá preverené nezávislým skúšobným ústavom.
  • Či predajca má v ponuke viac typov tepelných čerpadiel, t. j. je schopný vám dať objektívne vhodné odporúčanie. Pokiaľ mu predajca v ponuke iba jednotky vzduch/vzduch či vzduch/voda, je vyššie riziko toho, že si zaobstaráte nevhodný zdroj tepla. Rýchlu predstavu o tom, ktorý typ tepelného čerpadla je vhodný pre vašu nehnuteľnosť si môžete urobiť napr. tu: https://www.ivt.sk/sk/sprievodca-vyberom-tepelneho-cerpadla.
  • Ak je predajca schopný okrem predaja zaistiť aj inštaláciu a uvedenie čerpadla do prevádzky. Kvalita inštalácie je rovnako dôležitá ako kvalita samotného čerpadla. Nezriedka sa stáva, že inštaláciu vykonáva externá firma, ktorej pracovníci nemajú dostatočné skúsenosti, to má potom negatívny vplyv na výkon, životnosť aj hlučnosť tepelného čerpadla.

Zdroj obrázku: Lucia / stock.adobe.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *