Povrchová ochrana dreva. Kedy použiť farbu a kedy lazúru?

Drevo je materiál, ktorý ľudia používajú veky a stále je populárne. Dokonca by sme mohli povedať, že drevo je nadčasové, keďže nech ho použijete kdekoľvek, rozhodne ním nič nepokazíte. A môže vydržať naozaj dlho.

Farby na drevo zachránia aj drevo, na ktorom je vidieť jeho vek

Aby bola dlhovekosť dreva dosiahnutá, je potrebné sa o drevo starať. Obzvlášť to platí pre drevo v exteriéri. Našťastie existuje na trhu množstvo rôznych ochrán na drevo, s ktorými môžete dosiahnuť komplexnú ochranu. My sa teraz pozrieme na povrchové nátery, ktoré chránia drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Sem radíme lazúry a krycie farby.

Aké vlastnosti má farba na drevo? Pochopiteľne zafarbuje povrch dreva tak, že zakrýva jeho štruktúru. To sa hodí obzvlášť, keď chcete dať nový dych starému drevu, na ktorom už výrazne vidieť roky. Alebo jednoducho ak túžite po výrazných farbách.

Farby na drevo nie sú paropriepustné a chránia drevo pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi. Zvyčajne sa nanášajú na vhodný podkladový náter, takže ak sa rozhodnete pre farbu na drevo, myslite aj na túto skutočnosť.

Chcete zachovať vzhľad a štruktúru dreva? Použite lazúru

V čom sa od farby odlišuje lazúra na drevo? Ak sa rozhodnete natrieť drevo lazúrou, štruktúra dreva ostane viditeľná, keďže lazúry sú polopriesvitné a drevo zafarbujú len jemne. Ak teda chcete čo najviac zachovať vzhľad dreva a jeho štruktúru, lazúra je jednoznačná voľba.

Na rozdiel od farieb na drevo sú lazúry paropriepustné. Rovnako chránia pred poveternostnými a mechanickými vplyvmi a naviac aj pred mastnotou a jemnými chemickými čistiacimi prostriedkami. Lazúra sa nanáša jednoduchšie ako farba a aj renovácia náteru je jednoduchšia, avšak musíte počítať s tým, že lazúrou je potrebné drevo ošetrovať pravidelne.

Zdroj obrázka:

Autor: Radoslav Cajkovic / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *