Poistenie nehnuteľnosti sa postará o váš dom, byt či chalupu

Tak, ako sa mnohí starajú o svoj život a uzatvárajú životné poistenie, tak by mali myslieť aj na svoj domov a strechu nad hlavou. Vplyvom prírodných katastrof či ľudského zlyhania totiž ani domov nie je nikdy istý. Pomôže poistenie nehnuteľnosti.

Na začiatku si musíte uvedomiť, čo chcete poistiť a pred akými rizikami chcete, aby bola vaša stavba chránená.

V prvom rade máte v pláne ochrániť svoj dom, byt, chatu alebo domácnosť, zabezpečiť vašu nehnuteľnosť proti nepredvídateľným rizikám hľadajte poistenie majetku.

Je dôležité si odpovedať na otázku, či chcete len poistenie stavby ako takej, alebo aj vybavenie, elektroniku či nábytok. Existuje totiž poistenie nehnuteľnosti aj poistenie domácnosti.

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti = poistenie majetku

Myslite na to pri uzatváraní zmluvy a nezamieňajte si domácnosť s nehnuteľnosť.

Niečo iné je, ak vám z domu ukradnú váš obľúbený ručne tkaný koberec, peniaze zaň môžete získať z poistenia domácnosti.

Na druhej strane existuje poistenie nehnuteľnosti, ktorým si poisťujete stavbu napríklad pred požiarom. Ide len o príklad, keďže rizík, proti ktorým môžete poistiť vašu stavbu, je veľa. Najčastejšie sa však stretnete s poistením proti požiaru, proti rôznym živelným pohromám, ako je víchrica, krupobitie či záplava, proti vandalizmu a podobne.

Limit poistného krytia je na vás

Poistné limity pre poistné krytie sú pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti naozaj veľmi dôležité. Preto buďte obozretní a vyhnite sa pri poisťovaní podpoisteniu alebo naopak nadpoisteniu. V praxi to znamená, že mnohí sa v snahe vyhnúť sa vysokej cene za poistenie poistia svoj príbytok na nižšiu cenu, akú v skutočnosti má. Keď sa stane poistná udalosť, sú prekvapení, že nedostanú toľko peňazí, koľko by bolo treba.

Pozor na podpoistenie nehnuteľnosti. Cenu vášho domova si totiž určujete sami. V prípade podpoistenia vám môže pri poistnej udalosti poisťovňa krátiť poistné plnenie. Okrem toho, že dostanete menej peňazí, ako budete potrebovať na opravu, či kúpu novej stavby, či poškodenej veci, môže nastať ešte iný prípad. Ak ste svoje poistenie uzavreli pred niekoľkými rokmi, no cena vášho domu či bytu stúpla, mali by ste si poistenie upraviť. Je dôležité pravidelne si kontrolovať podmienky a poistné limity vo svojej zmluve.

Nadpoistením pripravujete seba o peniaze, ktoré platíte za poistenie, no v prípade poistnej udalosti vám aj tak bude vyplatená len suma, ktorá je potrebná na opravu či zaobstaranie si poškodenej veci.

Rýchle online poistenie

Aj poistenie nehnuteľnosti je dnes možné uzatvoriť online. V pohodlí domova bez zbytočných papierovačiek či návštevy pobočky si môžete nielen uzatvoriť, ale aj vypočítať cenu vášho poistenia. Využitie tejto služby vám umožňuje porovnanie poistenia medzi jednotlivými poisťovňami, a vy si tak môžete byť istí, že si uzatvoríte to najvýhodnejšie poistenie pre vás.

Vyskladajte si svoje poistenie podľa potreby

Čo poisťovňa, to iná ponuka, a iná cena. Každá má však v rukáve balíček, ktorý sa odlišuje cenou, ale aj samotným obsahom. Samozrejme, vyššia cena znamená aj viac krytí. Vy sami si môžete balíček poistenia vyskladať podľa takých rizík, ktoré vás ohrozujú alebo si myslíte, že by mali byť zahrnuté v poistnej zmluve.

Poznáte diferenčné poistenie?

Viaceré poisťovne prichádzajú s rôznymi výhodami či benefitmi. Aj keď už poistenie nehnuteľnosti máte, môžete si uzavrieť výhodnejšie a nečakať pritom na koniec poistnej zmluvy. Sú na trhu už aj poisťovne, ktoré ponúkajú takzvané diferenčné poistenie, kedy môžete využívať výhody novej poistky aj napriek tomu, že vám platí ešte stará poistka. Vašej súčasnej poisťovni musíte len zaslať výpoveď poistnej zmluvy.

Poistiť si môžete okrem vášho domu aj garáž, altánok či chalupu. Pri stavbách nachádzajúcich sa v lokalitách, kde môže počasie viac vyčíňať, musíte počítať s vyšším poistným. V niektorých prípadoch vás poisťovňa môže dokonca aj odmietnuť, napríklad aj v prípade, že ide o čiernu či neskolaudovanú stavbu.

Pozor na výluky poistenia

V neposlednom rade si treba dávať pozor na poistné podmienky. Neznalosť totiž môže viesť k tomu, že v prípade poistnej udalosti ostanete prekvapení. Nie vždy vám totiž poisťovňa uplatní poistné plnenie. Ide napríklad o požiar. Ak vaše veci v dome zhoreli pri požiari, peniaze dostanete, ak boli poškodené dymom, už tomu tak byť nemusí. Ak chcete, aby ste aj v prípade potreby od poisťovne dostali to, čo očakávate, je na vás, aby ste sa pozorne informovali na podmienky poistnej zmluvy ešte pred jej uzatvorením.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *