ZDIEĽAŤ

Pri kúpe bytu sa väčšina z kupujúcich zameriava len na stav bytu. Zamerať by ste sa mali ale aj na stav celej bytovky. Zateplenie, rozvody, strecha, vlhnutie základov, zlá fasáda,… to všetko môže byť dôvodom, prečo sa vám aj v tom najlepšom byte bude bývať zle.

Stav bytovky

Byty v Bratislave a nie len v hlavnom meste, sú rôznej kvality. Staršie alebo novostavby, zrekonštruované alebo v pôvodnom stave. Práve ich stav má na cenu bytu podstatný vplyv. Stav bytov, konkrétne bytoviek má ale aj vplyv na spotrebu energií, a hlavne na vykurovanie.

Novostavby musia spĺňať v súčasnosti prísne kritériá ohľadom spotreby primárnej energie. Táto legislatíva sa netýka len rodinných domov ale aj nových bytoviek, panelákov, … všetkých novostavieb. Tie sú tak zárukou toho, že z nich teplo tak ľahko neunikne a do ich údržby netreba veľa investovať.

Zateplenie

Ak ste si kúpili starší byt mali by ste venovať pozornosť nie len stavu v akom je ale zamerať sa aj na celý bytový dom. Aby sa znížili straty tepla je dnes už väčšina bytoviek zateplená. Pokiaľ tomu tak nie je, môžu byť v byte výdavky na kúrenie dosť vysoké.

Ak sa zateplenie bytovky plánuje v najbližšom období zistite si, či má spoločenstvo na túto rekonštrukciu financie alebo to bude riešiť pôžičkou z banky. Takáto pôžička môže navýšiť pravidelné mesačné poplatky aj o desiatky euro.

Strecha

Zamerajte sa aj na strechu paneláku. Ak nie je zateplená alebo zateká dochádza k úniku tepla a znehodnocovaniu stavby. Jej časté opravy alebo výmena môžu zas navýšiť poplatky do fondu opráv. Dajte si pozor aby sa behom pár mesiacov nezdvihli poplatky na bývanie o desiatky euro.

Kúpu si dobre premyslite

Keď hľadáte vlastné bývanie a chcete si kúpiť byt dobre si rozmyslite, ktorý byt kúpite. Ponuka „Byt na predaj Bratislava. Výhodná cena“ síce môže znieť lákavo, ale konečné výdavky v kombinácii so splácaním hypotéky vás môžu vyjsť dosť draho.

Výhodou je kúpa bytu v novostavbe. Nová konštrukcia, nové okná, nová strecha, použitie moderných inovatívnych materiálov… do novostavby nemusia majitelia bytov investovať toľko financií ako do starších bytoviek.

ZDIEĽAŤ