Kde nestačí vŕtačka, pomôže elektrické kladivo. Ale aké?

Vŕtačka je jedným zo základných druhov náradia nielen pre domácich majstrov, ktorí neustále niečo majstrujú, ale prakticky pre každého, keďže v každej domácnosti občas nastane chvíľa, keď je potrebná vŕtačka. Alebo niečo viac.

Kábel alebo akumulátor?

Niekedy jednoducho ani tie najspoľahlivejšie elektrické vŕtačky na danú prácu nestačia. V takýchto situáciach príde vhod ak môžete použiť elektrické kladivo. S betónom, či tehlami si poradí bez problémov a nezľakne sa ani kameňa. A aj keď pojdem „kladivo“ evokuje skôr búranie, niektoré elektrické kladivá zvládnu aj vŕtacie práce.

Ako aj rôzne iné elektrické náradie aj elektrické kladivá môžu fungovať vďaka stálemu zapojeniu do elektrickej siete alebo pomocou akumulátora. „Káblové“ kladivá sú lacnejšie, ale akumulátorové vám umožňujú prácu bez obmedzovania sa káblom.

Akumulátorové kladivá majú výhodu aj v prípade, že máte od rovnakého výrobcu viacero druhov akumulátorového náradia. Množstvo výrobcov totižto používa rovnaký typ akumulátora naprieč rôznym náradím.

Aké druhy elektrický kladív poznáme?

Keďže sme v úvode spomenuli vŕtačky, tak začneme vŕtacími kladivami. Zvyčajne mávajú nižší počet otáčok ako vŕtačky, ale bez obáv ich môžete použiť na vŕtanie do betónu, či dokonca na miešanie farby a rôznych stavebných hmôt.

Nasleduje dvojica elektrických kladív, ktoré neumožňujú vŕtanie, ale „len“ sekanie. To však robia veľmi dobre. Sekacie kladivá sú určené pre ľahšie demolácie, či odstraňovanie omietky, alebo obkladačiek. Výkonnejšie sú búracie kladivá, ktoré zvládnu aj vysekávanie drážok, odsekávanie betónu a náročnejšie demolačné práce.

A na záver ešte spomenieme kombinované kladivá, ktoré dokážu vŕtať aj sekať. Avšak (možno ste to aj čakali) nemôžete očakávať, že sa v niektorej z týchto dvoch činností vyrovnajú kladivám špecializovaným na jednu z nich. Ak však chcete aj vŕtať aj sekať a nebudú to príliš náročné práce, kombinované kladivo bude rozumným kompromisom.

Zdroj obrázka:

Autor: BearFotos / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *