Tepelné čerpadlo zem-voda správnou voľbou pre váš dom

Tepelné čerpadlo zem-voda správnou voľbou pre váš dom


Majitelia nehnuteľností v posledných niekoľkých rokoch trápia vysoké ceny energií, ktoré musia platiť za vykurovanie a ohrev vody. Ak vynecháme krátkozraké šetrenie nákladov, akými sú zateplenie fasád, prichádza do úvahy inštalácia tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlá sú označovaná slovným názvom, podľa dvoch základných systémových parametrov, ktorými sú zdroj tepla a teplonosné médium.

Typy tepelných čerpadiel


Väčšina dodávateľov tepelných čerpadiel ponúka inštaláciu jednoduchých systémov a typov čerpadiel vzduch / voda. Tieto systémy majú nízke obstarávacie náklady a teda aj rýchlu návratnosť vynaložených prostriedkov. Systémy vzduch / voda sa inštalujú jednoducho a rýchlo, s minimálnymi nárokmi na priestor, však čerpadlá so systémom vzduch / voda majú vyššie prevádzkové náklady ako je tomu pri tepelných čerpadiel zem / voda. A to predovšetkým pri nízkych vonkajších teplotách vzduchu, kedy sa vykurovací faktor výrazne znižuje. To znamená, že v niektorých lokalitách našej republiky sú takmer nepoužiteľné.

Ak leží Vaša nehnuteľnosť v horskej alebo podhorskej oblasti, kde je teplota vonkajšieho vzduchu 7 ° C, je lepšie použiť pre jej vykurovanie tepelné čerpadlo zem / voda. Systém vzduch / voda, bude mať v týchto lokalitách vďaka nízkym teplotám vzduchu vysokú spotrebu elektriny.

Výber tepelného čerpadla


Pri výbere tepelného čerpadla je treba starostlivo zvážiť všetky možnosti a predovšetkým využiť hydrologické a geologické podmienky v mieste stavby. Veľmi výhodným systémom tepelných čerpadiel je typ zem / voda, v lokalitách kde je možnosť položiť do záhrady plošný kolektor. Za takmer rovnaké náklady (ako u čerpadiel vzduch / voda) získate približne o 1/3 nižšiu spotrebu elektriny a oveľa dlhšiu životnosť tepelného čerpadla. V prípade že pozemok nie je dostatočne veľký pre inštaláciu plošného kolektora (300m2), je možné použiť vrtu. Tepelné čerpadlá pre vrty majú najnižšie nároky na priestor vo vnútri aj mimo domu. Pre väčšinu nehnuteľností sú teda ideálnym riešením tepelné čerpadlá pracujúce na princípe zem / voda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *