Viete niečo o histórii matracov? A aké druhy vlastne existujú?

Jednou z nenahraditeľných súčasťou postele je bezpochyby matrac. Súčasný trh je rozmanitý a ponúka matrac z rozličných materiálov, pričom čo materiál, to špecifické vlastnosti. Pravdepodobne to poznáte. Zobudíte sa ráno s bolesťami hlavy, nepríjemným pichaním v chrbte, ba dokonca so zlou náladou. Za všetkým môže stáť jediný problém. Zlý matrac. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, akým vývojom si matrace prešli a ako sa rozdeľujú.

História matraca

Matrace si prešli celkom dlhým vývojom. Ak sa pozrieme na doby našich predkov, vtedy sa používala namiesto matraca kožušina z ulovenej zveri, neskôr aj suchá tráva a lístie. Postupom času si ľudia uvedomili, že od zeme ide veľký chlad, a preto sa snažili urobiť si miesto na spanie vyššie. Ďalej sa lôžko vypĺňalo senom, potom slamou, nakoniec i ovčou vlnou, bavlnou a perím. V súčasnej dobe sú však matrace úplne iné, než sa používali kedysi. Prešli si dlhým vývojom, za ktorým stojí mnohoročné štúdie.

Druhy matracov

V dobách našich babičiek existovali iba pružinové matrace, ktoré ale neboli príliš pohodlné. Často sa stalo, že pružina pretrhla aj vrchnú vrstvu matraca, čo bolo naozaj nepríjemné pri spaní.

Studená pena, respektíve HR pena sa pýši výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Ľahko odvádza teplo, a to vďaka otvorenej bunkovej štruktúre. Často sa studená pena kombinuje s lenivou penou, pričom taký matrac zabraňuje vzniku preležanín, a tak sa odporúča dlhodobo ležiacim.

Pre ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov sú pripravené matrace z bio peny, ktoré sú tvorené sójovým extraktom. Sója je cennou surovinou, ktorá obsahuje lecitín, ktorý má prospešný vplyv na ľudskú pokožku. Matrace z bio peny sú perfektne pružné, nedochádza u nich k nežiaducim deformáciám.

Ďalšou možnosťou sú matrace z PUR peny, ktoré vás nadchnú tiež dobrou pružnosťou a tvarovou stálosťou. Poteší vás aj nízka obstarávacia cena. Obrovskou výhodou je, že PUR pena znesie aj vyššie zaťaženie.

V neposlednom rade existujú pružinové matrace, ktoré sú už založené na úplne inom princípe ako kedysi v minulosti. Uprostred jadra matraca sú pružinové drôty rôznych hrúbok, obvykle okolo 2,4 mm. Pružiny sú prepojené ešte prídavnými perkami, a tým pádom nemôže dôjsť k ich uvoľneniu. U pružinového matraca počítajte s tým, že potrebujete aj iný rošt, pretože samotné matrace sú natoľko pružné, že už nepotrebujú rošt lamelový. Skôr sa odporúča pevná doska.

Špecifickú kategóriu tvoria taštičkové matrace s vynikajúcou elasticitou. Jedná sa o ortopedické matrace, ktoré zabezpečujú optimálnu polohu chrbtice a kĺbov, a tak sa nemôže stať, že by vás z takého matraca bolel chrbát či iné časti tela.

Zabudnúť nesmieme ani na latexové matrace, ktoré tvorí kombinácia prírodného a syntetického latexu. Keďže je latex zdravotne nezávadným materiálom, je určený aj pre alergikov. Odoláva totiž plesniam a baktériám. Latexové matrace sú ideálnou voľbou na lamelové rošty, dokonca aj na polohovacie varianty.

Zónovanie matraca

Pri výbere by ste mali dbať na to, aby matrac disponoval aspoň piatimi zónami, ideálne siedmimi. Jednotlivé zóny sú rôzne tuhé, a tým pádom kopírujú dôležité partie ľudského tela. Trebárs v oblasti pod ramenami a pätami sú zóny mäkšie, zatiaľ čo pod bedrami tvrdšie.

Ak si chcete kúpiť nový matrac, nemali by ste výber uponáhľať, pretože matrac budete používať ďalších desať až pätnásť rokov. Cena by nemala byť rozhodujúcim faktorom, skôr by ste sa mali zamerať na vlastnosti matraca, aby naplnili vaše očakávania. Jedným z internetový obchodov, ktorý sa špecializuje na predaj matracov, je matrace-vegas.sk, kde nájdete matrace taštičkové, ortopedické, ale aj detské. V ponuke nechýbajú ani postele či rošty.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *