Kupujete nový záhradný nábytok? Čo ponúkajú jednotlivé materiály?

Aj keď slnečné dni sa ešte pomerne pravidelne striedajú s daždivými, rozhodne môžeme povedať, že máme čoraz viac príležitostí tráviť voľný čas vonku. O to viac to platí pre všetkých, ktorí majú dom so záhradou, nemusia totiž nikam chodiť. Ale predsa len jednu vec potrebujú, záhradný nábytok! Ten je v ponuke vo viacerých materiálových prevedeniach, ktoré si teda vybrať?

Umelý ratan alebo plast

Obľúbeným materiálom pre záhradné stoličky a iný nábytok je umelý ratan. Za svoju obľúbenosť vďačí odolnosti, ktorou sa vyznačuje v podstate vo všetkých smeroch. Je totižto odolný voči prudkým zmenám teploty, dažďu, mrazu a ani nepraská, neolupuje sa a nebledne. To všetko pri jednoduchej údržbe. Pozor však na to, aby mal ratanový nábytok konštrukciu z hliníka. Lacnejšie varianty ju majú z dreva, či železa, ale tieto materiály tak neodolávajú počasiu.

Odolnosťou a s ňou súvisiacou dlhou životnosťou sa môže vyznačovať aj plastový záhradný nábytok. Avšak pod podmienkou, že si zvolíte variantu z pevnejšieho plastu, pre lacné plasty to tak neplatí. Aj plastový záhradný nábytok sa jednoducho udržiava.

Kov alebo drevo

V závislosti od konkrétneho materiálu môže byť dobrou voľbou aj kov. Kovové záhradné zostavy sú veľmi stabilné a ak siahnete po hliníku, či durale, získate vysokú odolnosť aj voči poveternostným vplyvom a jednoduchú údržbu. Dural je oproti hliníku ťažší, ale pevnejší.

Všetky zo spomenutých materiálov aj dobre vyzerajú. V dizajne je však bezkonkurečné drevo. Nadčasový dizajn dreveného záhradného nábytku sa hodí takmer do každej záhrady. Odolnosť je však priamo úmerná cene. Lacné a mäkké dreviny ako smrek, či borovica si vyžadujú starostlivosť a ochranu pred poveternostnými vplyvmi v podobe ochranného náteru a impregnácie. Odolné dreviny ako napríklad tík znesú veľa, ale sú drahšie.

Zdroj obrázka:

Autor: Izabela Magier / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *