Na čo sa zamerať pri výbere vchodových dverí do domu?

Vchodové dvere sú pomyselným predelom, ktorý oddeľuje súkromie od okolitého sveta. Ich dôkladný výber je dôležitý z viacerých hľadísk. A keď porovnáme vchodové dvere do bytu a do domu, pri druhých menovaných to platí o to viac. Ako teda postupovať pri výbere vchodových dverí do domu?

Materiál je dôležitejší, než v prípade dverí do bytu

Pri výbere nových vchodových dverí do domu je v prvom rade dôležitý ich materiál. Plastové vchodové dvere ponúkajú vyvážený pomer medzi cenou a vlastnosťami. Nevyžadujú žiadnu extra starostlivosť a aj napriek tomu vydržia desaťročia. Existujú v mnohých dizajnových prevedeniach, takže vyniknú aj po estetickej stránke. A ak by sme sa bavili o naozaj špičkových plastových dverách, majú aj výborné izolačné vlastnosti.

Ešte odolnejšie sú hliníkové vchodové dvere. Tie sú dokonca najodolnejšími dverami. Majú aj veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti a podobne ako plastové vchodové dvere ani tie hliníkové si nevyžadujú extra starostlivosť.

V tepelnoizolačných parametroch vynikajú drevené vchodové dvere. Vhodné sú aj do nízko-energetických, či pasívnych domov. A aj keď vzhľad je často subjektívnou záležitosťou, drvivá väčšina určite odsúhlasí, že práve drevené vchodové dvere sú tie najkrajšie. Vyžadujú si však väčšiu starostlivosť a sú náchylnejšie na drobné tvarové deformácie. Tieto neduhy minimalizujú drevohliníkové vchodové dvere.

Bezpečnosť netreba podceňovať a aj vzhľad vplýva na výber

Ďalším dôležitým parametrom je bezpečnosť vchodových dverí. Moderné bezpečnostné dvere sa delia do 6 tried bezpečnosti, pričom tie najvyššie (5 a 6) sa však na obydlia nepoužívajú. Aby sme to zjednodušili ak vás príliš netlačí rozpočet, vyberajte si dvere triedy 3, prípadne 4 (ak to bude vyžadovať poisťovňa). Triedy 1 a 2 totižto predstavujú len základné zabezpečenie.

A čo vzhľad? Ten samozrejme závisí aj od zvoleného materiálu. Vo väčšej či menšej miere si však pri každom materiálovom prevedení môžete vybrať z viacerých farieb, či dekorov. Taktiež sa môžete rozhodnúť medzi plnými alebo (čiastočne) presklenými dverami (číre alebo mliečne sklo).

Zdroj obrázka:

Autor: PRPicturesProduction / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *