Hypotéky pre vaše lepšie bývanie

Hypotéky. Téma, o ktorej sa veľa písalo, píše a písať bude. Každý chce bývať vo svojom, no nie každý si dom alebo byt môže dovoliť zaplatiť v hotovosti. Hypotéka je súčasťou našich životov celé desaťročia. Väčšina z nás sa banke upíše na celých tridsať rokov. Čo hypotéky ovplyvňuje a ako to v realitnom biznise vlastne je?

Čo realitný biznis ovplyvňuje najviac?

Ceny realitného trhu ovplyvňuje zamestnanosť, úroveň spotrebiteľského sortimentu a uvoľňovanie menovej politiky. Európske hospodárstvo v roku 2018 očakáva zlepšenie, ktoré bude pokračovať aj v najbližších piatich rokoch. Zelenú dostane najmä výstavba priemyselných nehnuteľností a zvýši sa záujem o pozemky v okolí väčších, priemyselne vyspelých miest. Dobrá infraštruktúra láka investorov, pribúdajú pracovné príležitosti, rastie kúpna sila. A samozrejme aj cena nehnuteľností. Bez toho by to nešlo.

Bratislava vs. mestečko na východnom Slovensku

Ľudia sa sťahujú za prácou a lepším životom, a to sa odzrkadľuje aj na ponuke a cenách za bývanie. V hlavnom meste za byt zaplatíte oveľa viac ako v malom mestečku na východe Slovenska. Ceny bytov v Bratislave pritom stále rastú. Je to spôsobené väčším počtom pracovných príležitostí, vyšší príjem a lepšia životnú úroveň. Život vo veľkom meste si nedokážete predstaviť, vaším snom je vlastniť domček na dedine? Cenová politika je aj v tomto prípade rovnaká. Čím bližšie k prosperujúcemu mestu, tým drahší pozemok na bývanie.

Bývanie v meste a jeho okolí

Záujem o bytové domy v dobrých lokalitách bude pokračovať aj naďalej. Dobre platená práca tu nie je jedinou motiváciou. Chceme byť v centre diania a všetko chceme mať blízko. Lekára, nákupné centrum, fitness, wellness, kaderníčku, pedikúru, oddychovú zónu. Nie sme nároční, ale chceme nadštandardné služby. Ideálne čo najbližšie. Prichádzajú na to aj developeri pôsobiaci na Slovensku. Snažia sa pokryť dieru na trhu a centrá so službami, ktoré kúpna sila vyhľadáva najčastejšie, dostať k ľuďom čo najbližšie.

S hypotékou ste k novému bývaniu o krok bližšie

Bolo to ťažké, prešli ste všetky výhody a nevýhody, ale rozhodnutie padlo. Chcete bývať na dedine a obzeráte sa po vhodnom pozemku. Aj napriek tomu, že bez hypotekárneho úveru na pozemok sa nepohnete. S vlastným pozemkom by to bolo jednoduchšie, ale čo narobíte. Uistite sa, že ide o stavebný pozemok, nie napr. o ornú pôdu. Pri hypotéke pozemok založíte, ale len ak je stavebný. Na ornú pôdu alebo inak špecifikovaný pozemok vám žiadna banka hypotéku neposkytne.

Hypotéky a ponuka bánk

Vybaviť úver je beh na dlhú trať. Nenechajte sa odradiť. Predtým, ako sa niektorej banke na tridsať rokov upíšete, urobte si prieskum a vyberte si banku, ktorá vám poskytne hypotéku za najlepších podmienok. Hypotéky ponúka každá banka, ktorá ponúka svoje služby pre širokú verejnosť. Jedna vám schváli hypotéku na pozemok vo výške 60 %, druhá vo výške 80 % z jeho hodnoty. Aj to môže byť kritériom, ktoré výber banky dokáže ovplyvniť. Počítajte s tým, že musíte predložiť aj vlastné zdroje a že potrebujete aj peniaze na začiatok stavby.

Hypotéka na pozemok a stavbu

Je viac ako isté, že keď potrebujete hypotéku na pozemok, potrebujete aj hypotéku na samotnú stavbu. Najlepšie urobíte, keď zoberiete hypotéku, ktorá zastreší pozemok a stavbu, v jednej banke. Financovanie stavby bude postupné a banka už bude mať istotu aspoň v pozemku. Rozostavanú stavbu na list vlastníctva zapíšete až vtedy, keď máte postavenú základovú dosku a múry do takej výšky, aby ich geodet dokázal zamerať. Peniaze na ďalšiu časť stavby dostanete až potom.

Kedy sa vám pozemkom podarí ručiť?

  •       Ak ide o parcelu, na ktorej sú vysporiadané vlastnícke vzťahy,
  •       k pozemku vedie prístupová cesta,
  •       máte geometrický plán,
  •       ide o pozemok s dobrou bonitou (dostatočne hodnotný).

Môže sa stať, že banka bude vyžadovať informáciu o začatí stavby na pozemku, ale v niektorých prípadoch si musíte súhlas banky s výstavbou dokonca vyžiadať. Banka vás o týchto podmienkach oboznámi už pri podpise úverovej zmluvy. Nezabudnite na to. Chceli ste hypotekárny úver na pozemok v jednej banke a hypotéku na nehnuteľnosť v druhej? Je viac než isté, že s tým banka nebude súhlasiť a poistí si vás tak, aby ste aj úver na stavbu čerpali od nej.

Hypotéka na nehnuteľnosť po novom

Od 1. 7. 2018 sa podmienky na získanie hypotéky zmenili. Dnes sa k nej nedostanete tak ľahko. Národná banka Slovenska zaviedla úverový strop, ktorý ovplyvňuje výška príjmu žiadateľov. Na nové bývanie nedostanete viac ako osemnásobok svojho ročného príjmu. Zvýšila sa aj príjmová rezerva. Po odrátaní splátky hypotéky a životného minima vám musí ostať aspoň 5 % príjmu. Výška rezervy má v budúcnosti dosiahnuť až 20 %, čo prístup k hypotéke skomplikuje ešte viac. A to všetko preto, že patríme medzi najrýchlejšie sa zadlžujúce domácnosti v Európe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *