Chcete byť milionárom? A čo vám bráni?

Chcete byť milionárom? A čo vám bráni?

Priemernému Čechovi prejde za život rukami 10 miliónov korún. Každý z nás teda milionárom už dávno mohol byť. Problém je, že peniaze utrácame za zbytočnosti, ktoré nepotrebujeme. Stále niečo nakupujeme, až sme nakoniec zavalení čačkami, ale okolo nás nie je nič, čo by malo skutočnú hodnotu.

Nevieme zaobchádzať s peniazmi. Učiť nás to mali totiž už na základnej škole. Veľa dnešných detí nedokáže sporiť. Na čo tiež? Stačí povedať ockovi o nové značkové oblečenie alebo nový drahý mobil alebo tablet a predmet sa zrazu objaví v darčekovom balení na posteli dieťaťa.

Výsledkom takéhoto správania sú dospelí jedinci, ktorí nedokážu odhadnúť hodnotu peňazí, žijú od výplaty k výplate, požičiavajú si na nezmysly a nakoniec sa utápajú v dlhoch.

Nechceme tvrdiť, že peniaze sú najdôležitejšou vecou na svete, ale ich dostatok (ne nadbytok) sa pozitívne odráža na psychike. Človek, ktorý má pod sebou finančný vankúš, je skrátka v ďaleko väčšej duševnej pohode. Peniaze mu dávajú slobodu.

Ako nasporiť svoj prvý milión

Predstavte si každú korunu ako malé semienko. Zasaďte korunu, zalievajte úrokom 10% a prvý milión zožnete za 56 rokov. Vo finančníctve sa tomuto triku hovorí zložené úročenie. Nechajte na svojom účte klíčiť treba 10 semienok (korún) denne a prvá miliónová úrodu príde za 34 rokov. Ak by ste chceli celý proces urýchliť, odkladaním 5000 Sk mesačne sa stanete milionárom odteraz presne za 10 rokov.

Dajte tomu čas

Nechcite všetko hneď. Keď každé semienko okamžite zožnete a nenecháte ho vyklíčiť, nikdy nespoznáte, čo je to poriadna úroda. Zaistite do ďalších rokov seba aj svoje deti tým, že sa naučíte byť finančne gramotní a prestanete myslieť len na okamžité uspokojenie potrieb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *