Ako natierať drevo a drevený nábytok

Ako natierať drevo a drevený nábytok

Keď natierame nové drevené výrobky, nábytok, tak volíme svetlú lazúru. Natierame je dvakrát aj trikrát a pritom nám drevo stmavne každým náterom, aj keď sa jedná o tenkovrstvú samo sprašujúce lazúru.

Ak natierame staré drevo, potom sa jedná o udržiavaciu nátery na staré drevo. Využije ju tam, kde sú vyprahnuté staré drevené výrobky, ako je plot, štíty.

Pre ostenia volíme tenkovrstvové lazúry, ale na rozdiel od nového dreva nám ide hlavne o predĺženie životnosti, preto volíme viac krycie tenkovrstvové lazúry. Tieto majú prírodné pigmenty, ktoré zakrývajú nevzhľadné či inak problematické časti dreva.

Pamätajme si, že staré aj rozpukané drevo viac vsakuje, a tak natierame niekoľkokrát a lazúra sa stále vpíja. Preto existuje niečo vhodnejšieho – do riedkej lazúry pridáme ľanovou fermež a náter sa dostane do väčšej hĺbky, a to vrátane mastnoty, a tým sa toto staré drevo spevní. Môžeme pridať jednu či dve lyžice syntetické farby pre zlepšenie kryvosti. Fermež či syntetickú farbu pridáme aj do syntetických lazúr.

Ak máme popraskané trámy na pergolách, tak je netmelíme, pretože ide o prírodný materiál a oprava teda nebude mať dlhú životnosť. Tmel po stvrdnutí je kus neživej hmoty, ktorá je zasadená do živej hmoty, akou je drevo, ktoré sa neustále mení a pohybuje, zmršťuje, nabobtnáva, stále pracuje. Preto už pojenie tmelu s drevom dochádza k pnutiu a deštrukcii farby, lazúry či glazúry. Povrch riadne naimpregnujú proti škodcom a drevo necháme pracovať.

Ak ste si obľúbili vodou riediteľné krycie farby, potom je s nimi práce jednoduchá. U detských hojdačiek, drevených hračiek či pieskovísk je výhodou, že farby spĺňajú normu pre styk s potravinami a môžu byť na hračkách pre deti do 3 rokov.

Niektorí výrobcovia ponúkajú aj základnú farbu, ale postačí tento druh farby zriediť vodou a náter zakotviť do dreva, ďalší náter už bude bez riedenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *