Solárne panely: Systém, ktorý premieňa slnečné žiarenie na úspory v peňaženke

Pre tých, ktorí sa chcú zbaviť závislosti na verejných zdrojoch elektrickej energie a znížiť si účty za jej spotrebu, sa fotovoltika ukazuje ako veľmi dobré riešenie. Investície do systému sú však vyššie, preto sa ľudia logicky pýtajú, kedy sa im peniaze za nie práve lacný nákup vrátia, a ako dlho potrvá, než sa premena slnečného žiarenia solárnymi panelmi začne prejavovať aj vo forme úspor v peňaženke.

Ak máte v hlave tieto otázky aj vy a chcete na ne konečne dostať odpoveď, pokračujte v čítaní a dozviete sa všetko potrebné.

Prečo sú počiatočné náklady na obstaranie solárnych panelov tak vysoké?

Cena kvalitných solárnych panelov sa v posledných rokoch výrazne znížila, no stále predstavuje významnú časť počiatočnej investície, ktorá sa však pri správnom využívaní systému určite vráti. Dôvodom vyššej ceny je nielen samotné zloženie panelov a použitie špeciálnych materiálov pri ich výrobe. Počiatočné náklady zvyšuje aj inštalácia, špeciálne invertory či príprava lokality na montáž. Významný vplyv na cenu majú aj dôležité licencie a povolenia pre inštaláciu systému.

Všetko sú to ale faktory, ktoré zaručujú vysokú mieru efektivity systému a jeho využitia v praxi, takže investovať do kvality v takomto zložení sa vám rozhodne vyplatí.

Správna inštalácia fotovoltaiky vám prinesie dlhodobé úspory

Mnoho vlastníkov nehnuteľností zaznamenáva významné úspory na elektrickej energii hneď po umiestnení panelov na konkrétne miesto. Dôležité je, aby išlo o naozaj správnu inštaláciu fotovoltaiky, pretože už jeden zlý krok môže znížiť očakávanú návratnosť investícií a efektivitu systému. Ak to naopak všetko urobíte s profesionálmi dobre, môžete sa tešiť z prvých výrazných úspor a návratnosti počiatočných investícií v priebehu niekoľkých dní.

Návratnosť investícií môžete urýchliť aj tým, že s fotovoltaickým systémom vyrobenú nadbytočnú elektrickú energiu budete predávať späť do verejnej siete a získate tak ďalší príjem.

Pomôcť môžu aj rôzne dotácie a stimuly

Štát si veľmi dobre uvedomuje, že solárne systémy v dnešnej dobe predstavujú pre využívanie a spotrebu elektrickej energie obrovský prínos, takže sa ich využívanie bežnými domácnosťami snaží podporovať. Znížiť dobu návratnosti počiatočnej investície do solárnych panelov vám preto môžu aj rôzne dotácie, daňové úľavy alebo iné stimuly. Stačí si urobiť v tomto smere malú analýzu (vyhľadajte si napríklad projekt Zelená domácnostiam) a na základe získaných informácií potom využiť pri nákupe panelov všetky dostupné a možné výhody.

Aká je doba návratnosti investície vo všeobecnosti?

V závislosti od cien energie, úrovne slnečného žiarenia v danej oblasti a výšky počiatočnej investície môže doba návratnosti investície do solárnych panelov kolísať. V priemere sa však môže pohybovať medzi 5 až 10 rokmi, v niektorých prípadoch menej.

Svoj významný vplyv tu zohráva aj trhová hodnota nehnuteľnosti, ktorá sa s inštalovanými solárnymi panelmi stáva logicky vyššou, čo môže byť pre vás ako jej vlastníka ďalšia ekonomická výhoda.

Aj keď teda môžu byť počiatočné náklady na výber a inštaláciu fotovoltiky vyššie, dlhodobé úspory na energii, možnosť predaja nadbytočnej energie a štátne stimuly môžu výrazne skrátiť dobu návratnosti investície. Investovanie do solárnej energie tiež šetrí nielen peniaze, ale aj životné prostredie, čo robí túto voľbu ešte hodnotnejšou.

Zdroj obrázkov:

1.Halfpoint/Shutterstock.com

2.anatoliy_gleb/Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *