Omietka fasády – niekoľko užitočných tipov

Omietka fasády – niekoľko užitočných typov

Viete, ako si počať so znečistenou fasádou a ako sa o ňu starať? Prečítajte si nasledujúci článok a načerpajte praktické informácie.

Čistenie s použitím tlaku vody

Ak je naša omietka nečistá, potom je vhodné ju pomocou tlakovej vody očistiť. V prípade, že je znečistená naozaj riadne a nemôžeme si pomôcť tlakom vody, môžeme použiť kefu. Keď potom nanesieme penetráciu a ona uschne, tak dodržíme aspon čtyřhodinnou oneskorenie medzi ňou a ďalšími nátermi.

Kedy natierať nové nátery fasády

Je jasné, že sa nesmie natierať v príliš nízkych alebo vysokých teplotách. Ideálne je teplo medzi 15 – 8 stupňami Celzia. V chladnom období by sme riskovali, že môže prísť veľká teplotná zmena, v podobe mrazu a snehu, ktorá by nám naše dielo pokazila. Tiež veľké teploty náterom moc nesvedčí, a tak keď natierame v sparnom lete, hrozí, že povrch natreté farby zaschne príliš rýchlo, a tak ho môže nasledujúce náter strhnúť, čo si samozrejme neželáme.

Je teda aj dosť možné, že dôjde k zmene pôvodného farebného náteru, a tak sa môžu vytvoriť škvrny, ktoré budú škaredé. Keď máme svetlé farby, alebo čisto bielu, potom nevidíme moc jasne, kde už sme natierali, a kde nie. Problémom sú aj prudké letné lejaky a búrky. Je dobré teda vypozorovať dobu, kedy je stálejší počasie a pracovať čo najviac v tieni.

Oprava prasklín fasády

Ak sú prasklinky na fasáde, tak zvolíme také farby, ktoré sú na to určené. Farby vytvorí pružný a priedušný povlak, a navyše je týchto výrobkov na trhu rad, takže každý výrobca ponúka vlastné špecifické farby. Než sa do toho pustíme, je dobré si zohnať informácie alebo sa poradiť s odborníkom na slovo vzatým.

Niekedy nás vyjde lacnejšie, keď si kúpime lacnejšie farbu, ale je dobré, keď ju máme farbu skôr vyskúšanú. Ak tomu tak nie je, nie je na programe dňa šetriť tým spôsobom.

Keď chceme mať farebnú fasádu, je dobré ju namiešať na automate a zliať do väčšej nádoby, napríklad do suda, aby sa všetko spoločne zjednotilo. Používajme miešadlo, ktoré farbu premieša do nami požadovaného odtieňa a musíme si aj uvedomiť, že farby po zaschnutí vyzerajú inak, takže je dobré si ich vyskúšať na kúsku steny. Tmavá a sýta farba pohlcuje svetlo a taky rozpaľuje povrch, takže môže dôjsť až k poškodeniu fasády.

Čo nezmôže ani najlepší štetka

Ak máme staršie vyťahovanie omietky, ktoré boli predtým hladké, tak sa vzhľadom k ich veľkej plastickosti nemôže použiť ani štetka, ani valček, čo môže vyzerať ako problém. Potom, čo zabalíme a vymaskujeme tie časti, ktoré nechceme znečistiť farbou, musíme použiť iné zariadenie, ktoré nám pomôže, a to striekacie zariadenie.

Ak by sme oslovili profesionála, bude mať vysokotlakové zariadenia, ale podobnú službu nám preukáže aj obyčajná tlaková kovová pumpa, ktorú niektorí z vás máte doma na striekanie stromov. Dobre sa hodí aj vápenný náter, ktorá je už dodávaný a pripravený v nádobách. Keď chceme farebný, tak môžeme použiť na prefarbenie Fronton, pretože iné farby by mohli vytvoriť škvrny.

Je tiež potrebné husté sito na neriedenú farbu, ktorú tak budeme striekať na stenu. Musíme počítať s dvoma nástreky. Musíme si dávať pozor na nechcené postriekaná vodou, a tiež na silikátovou penetráciu, pretože silikáty sa viažu k svojmu podkladu chemickou cestou, a to tak, že obsahujú vodné sklo, takže keď ho okamžite nesetčřeme, tak sa chemicky spojí. Fŕkance sa síce dajú odstrániť, ale je to za veľkých ťažkostí.

Je teda dobré si na to dopredu myslieť a jednak tak, aby sme mali striekancov čo možno najmenej. Budeme tak mať o veľa práce menej po samotnom striekanie, udržíme si poriadok a nepridáme si zbytočnú prácu, ktorá by sa nám vypomstila svojou obtiažnosťou a škaredými fľaky, ktoré by po sebe mohla nechať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *