Zazimujte si svoj dom – tretia časť
Zazimujte si svoj dom – tretia časť
Po prvej a druhej časti je tu posledný, tretí s radami ohľadom izolácie a vonkajšie starostlivosť o dom.
Pridajte izoláciu
Vzhľadom na to, že teplý vzduch stúpa nahor, tak najúčinnejším spôsobom, ako ušetriť na vykurovaní je mať dostatočnú pôdnu izoláciu. Pridať izoláciu znamená, že je potrebné zabezpečiť minimálne 12 cm v podkroví. Ak napohľad vidíte vaše stropné trámy, potom strop potrebuje viac izolácie. (Ak budete vrstviť izoláciu hore na prvý izoláciu, nepoužívajte druh, ktorý má podporu papiera, pretože to bude pôsobiť ako parotesná zábrana a môže to spôsobiť problémy s vlhkosťou). Vďaka tejto izolácie opäť ušetríte.
Izolujte všetky rúrky, ktoré beží cez pivnice či garáže. Zabaľte je penovou gumou alebo sklolaminátovú izoláciou, ktorá je k dispozícii v železiarstve. Ak máte naozaj obavy zo zmrznuté potrubia, môžete ho teda najprv zabaliť vykurovaciu páskou, ktorá je v podstate elektrickým káblom, ktorý vyžaruje teplo.
Izolujte všetky potrubia v nevykurovaných priestoroch, ako sú priestory, kde prechádzate a podkrovie. Niektoré domy s ústredným kúrením môžu stratiť až 60% svojej ohriateho vzduchu, pokiaľ nie je dobre pripojené a izolované, alebo ak musí cestovať cez nevykurované priestory. Zalepte medzery a škáry. Zabaľte okolo izoláciou váš ohrievač vody (bojler).
Pripravte váš domov na zimu i zvonka
Skontrolujte okraje strechy, aby voda nemohla vstúpiť do domu. Vymeňte opotrebované šindle alebo tašky. Vypustite všetky záhradnej hadice. Izolujte všetky vystavené inštalatérske rúrky. Kúpte si novú lopatu na sneh v prípade potreby.
Ostrihajte stromy na záhrade, čo je potrebné, aby sa zabránilo zimnému zranenia. Vyčistite odkvapy. Zvážte inštaláciu strážca odkvapov proti napadanému lístia. Upchaté odpadové rúry a zvody môžu tvoriť ľadové hrádze v odkvapoch, v ktorých sa voda uchováva, zmrzne a spôsobí, že voda bude presakovať do domu.
Nainštalujte detektory oxidu uhoľnatého
Skontrolujte funkčnosť vašich detektorov dymu a vymeňte batériu. Nainštalujte detektor oxidu uhoľnatého do blízkosti kotla a alebo kachlí na drevo. Kúpte si hasiaci prístroj alebo vymeňte prístroj starší viac ako 10 rokov.
Pripravte si núdzový plán
Kúpte si sviečky a zápalky alebo zapaľovača pre použitie počas výpadku elektriny. Uchovávajte navyše balenú vodu a nezkazitelné zásoby potravín, ako sú konzervy (vrátane krmiva pre domáce zvieratá, ak máte domáceho maznáčika), prikrývky a lekárničku na suchom a ľahko prístupnom mieste.