Zálohovanie PET fliaš: Ako to funguje?

V novom roku prišla aj na Slovensko novinka v podobe zálohovania PET fliaš. Chce sa totiž zabrániť klimatickej kríze a ľudia tak trochu aj túžia byť čo najviac ekologickí. Práve preto vzniklo zálohovanie PET fliaš, ktoré môžete vyskúšať už aj dnes.

Slovensko patrí medzi prvé krajiny strednej Európy, kde sa zálohovanie plastových fliaš a plechoviek vykonáva. Vo všeobecnosti ide o skutočne ekologický prístup, ktorý by sme mali rozhodne všetci využiť.

V prvom rade je dôležité povedať, že zálohovanie PET fliaš je možné vykonať v akomkoľvek obchode s potravinami. Môže sa však stať, že nie všade budú mať automaty na zálohovanie a v takýchto prípadoch vás o tom oboznámi predavačka. Platí však, že na zálohovanie PET fliaš sú stavané špeciálny automaty, ktoré vynikajú jednoduchým ovládaním.

Ktoré fľaše môžete zálohovať?

Otázka však je, aké fľaše je potrebné zálohovať. V prvom rade sa môžete riadiť označením Z, ktoré je na obale plastovej fľaše. Zálohovať však môžete len fľaše, ktoré sú nepoškodené, majú vrchnák a je čitateľný čiarový kód. Musí byť v pôvodnom stave, nepokrčená a nesmie sa v nej nachádzať tekutina. Samozrejme, malé množstvo na dne fľaše je povolené.

Vo všeobecnosti platí, že sa zálohujú najmä obaly z minerálnych, sladených nápojov, piva, vína a džúsov. Za každú fľašu, ktorá má na obale vyznačené Z zaplatíte pri pokladni o 15 centov na viac. Ide však len o zálohu, ktorá vám bude vrátená po vykonaní zálohy v automate.

Ako získate peniaze späť?

Samozrejme, množstvo ľudí nepoteší, že musia zaplatiť o 15 centov naviac, avšak všetko sa vám do posledného centu vráti. Pravdepodobne by ste sa chceli opýtať, akým spôsobom vám budú peniaze vrátené. Práve automat vám po úspešnom zálohovaní vystaví bloček, kde bude čiarový kód, ktorý musíte použiť opäť pri pokladni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *