Elektrocentrála na prenájom: aby výpadky prúdu neboli hrozbou

Na nepretržitom zásobovaní elektrinou je závislých čoraz viac odvetví. Jedinou spoľahlivou záchranou pri dlhších výpadkoch je pritom elektrocentrála na prenájom. Prečítajte si, aké výhody majú moderné elektrocentrály, aké palivá používajú a ako si môžete jednu pre seba zabezpečiť za zlomok ceny.

Elektrocentrála je čoraz väčšou nutnosťou

Elektrické rozvodné siete sa neustále modernizujú, v súčasnosti sa dokonca hovorí o tzv. inteligentných sieťach. V nich má riadiť pripájanie a odpájanie zdrojov energie i odberateľov umelá inteligencia. Hoci je elektriny dostatok a prvky zabezpečujúce jej distribúciu sú čoraz spoľahlivejšie, výpadkom elektriny sa nedá na 100 % zabrániť. Jej dodávku môže zastaviť porucha, preťaženie na strane odberateľov, ale aj pôsobenie atmosférickej elektriny (úder blesku). 

V skutočnosti je trend skôr opačný a na spoľahlivom zásobovaní elektrinou závislých čoraz viac odvetví. Môže za to postupujúca automatizácia a s ňou spojené využívanie elektroniky, ktorá je na výpadky citlivá. Nielen v citlivom priemysle ako napr. chemický či potravinársky, ale aj vo výrobe, logistike a maloobchode, sa teda musia firmy pred výpadkami elektriny ochrániť. 

Na krátkodobé nahradenie rozvodnej siete poslúžia záložné zdroje (tzv. UPS), ktoré však majú obmedzenú kapacitu batérií. Jedinou spoľahlivou ochranou pred dlhšími výpadkami v rádoch desiatok minút až hodín, je teda elektrocentrála

Elektrocentrála na prenájom nemusí hučať a zapáchať

Keď sa povie elektrocentrála, mnohí ľudia si predstavia hlučné zariadenie, ktoré šíri do okolia splodiny. Elektrocentrál však existuje viacero typov. Tie, ktoré sa používajú ako záložné zdroje elektriny, sú väčšinou stacionárne, tj. pevne ukotvené vo vnútri budovy, kde neprekážajú. 

Takéto strojovne v budovách potom bývajú odhlučnené a mávajú zabezpečený odvod spalín aj prívod čerstvého vzduchu, ktorý je pre ich funkciu nevyhnutný. Dokážu sa automaticky spustiť pri výpadku prúdu a dokonca pravidelne naštartovaním otestovať svoju funkčnosť.

Ako palivo pritom môže slúžiť klasická nafta, existujú však aj modely zásobované zemným plynom. Ich výhodou je, že horenie plynu je prakticky bez zápachu nepotrebujete ani zásobník na palivo (prívod zabezpečuje plynovod). 

Plynové elektrocentrály sú tiež spoľahlivejšie a o kúsok menej náročné na údržbu. Niektoré si poradia dokonca aj s alternatívnymi palivami ako napr. bioplyny z čističiek odpadových vôd a bioplynových staníc. Ak v danej oblasti nie je dostupná plynová prípojka, môžete použiť aj skvapalnený propán-bután (LPG – poznáte napr. z áut). Samozrejme, po dobudovaní zásobníka.

Nekupujte elektrocentrálu, pomôže vám požičovňa stavebných strojov

V prípade, ak očakávate výpadok zásobovania elektrinou, môže byť pre vás výhodná elektrocentrála na prenájom. Obstarávacie náklady na novú centrálu sa totiž môžu vyšplhať aj na desiatky tisíc eur, no prenájom, ktorý vám zabezpečí každá lepšia požičovňa stavebných strojov, vás vyjde pár desiatok eur na deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *