Nepodceňte tvorbu plesní v kúpeľni

Zo všetkých miestností v domácnosti je to práve kúpeľňa, kde sa hromadí para a hodnoty vlhkosti sú najvyššie. Ak bývate v paneláku a nemáte možnosť kúpeľňu vetrať inak ako otvorením interiérových dverí do chodby, určite vás trápi alebo trápila pleseň v škárach.

Ak sa chcete vyhnúť plesniam, nepodceňujte tvorbu plesní v kúpeľni. Čo robiť, aby sa vám v kúpeľni pleseň nikdy neobjavila?

 

Po kúpeli vždy vetrajte a nezabúdajte púšťať ventilátor

 

Vždy po kúpeli vyvetrajte kúpeľňu. Ak sa vám dá, otvorte aj okná v najbližšej miestnosti. Je dôležité pustiť vlhkosť a paru von. Počas kúpeľa majte zase neustále pustený ventilátor.

Ak máte kúpeľňu s oknom, počas sprchovania si nechávajte aspoň mikro vetranie. Po osprchovaní a kúpaní si otvorte okno aspoň na desať minút. Cez zimu vám odporúčame vypínať radiátor, aby vám teplo neuchodilo von aj s parou.

 

Utierajte mokré obkladačky, škáry a dlažbu

 

Ak máte vaňu, nielen obkladačky, ale i zem sa vám podarí zaprskať. Vždy po kúpeli dôkladne poutierajte dlažbu, obkladačky, ale najmä škáry. Práve v škárach sa začína tvoriť pleseň.

Ak sa vám v škárovacej hmote objavili menšie čierne bodky, žiaľ, čaká vás dlhý boj s plesňami. Pri rekonštrukcii kúpeľne vám odporúčame vyberať kvalitné cementové škárovačky. Sú vodeodolné, kvalitné a samozrejme aj cenovo prijateľné. Je dôležité myslieť na riziko vzniku plesní už pri rekonštrukcii/ zariaďovaní kúpeľne.

 

Na utieranie mokrých obkladačiek, škár a dlažby si kúpte napríklad švédsku utierku, ktorá je vyrobená z kvalitného savého materiálu. Po utretí túto handričku vyplákajte v čistej vode a preveste ju na sušiak.

 

Jedlá soľ, sóda bikarbóna

 

Ak sa vám ale v škárach objaví pleseň, vytvorte si kašičku zo sódy bikarbóny alebo z jedlej soli s vodou. Naneste túto kašičku na vznikajúcu pleseň a nechajte ju zaschnúť. Zvyšky poutierajte. Vďaka tejto kašičke vám pleseň po čase zmizne. Netreba to však vzdávať.

Ak vám príde výhodnejšie starú škárovacou hmotu odstrániť, nahraďte ju buď cementovou škárovacou hmotou alebo rovnako dobrou epoxidovou škárovačkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *