Netradičné materiály v umení
Netradičné materiály v umení
Umenie … oblasť, v ktorej nie je nič nemožné a všetko sa môže premeniť v realitu. Tento pojem môžeme charakterizovať ako tvorivú činnosť, ktorá kladie dôraz na individualitu a najmä originalitu. Dalo by sa povedať, že pojem „umenie“ naberá každým storočím úplne iné rozmery, pretože sa neustále objavujú nové možnosti, ako toto slovo pojať. Mnoho umelcov sa snaží čo najviac šokovať, dať najavo svoje pocity, emócie, názory, myšlienky či upútať pozornosť na spoločenské, politické alebo ekonomické problémy ako v jeho krajine, tak vo svete.
Výtvarníci hľadajú stále nové a nové materiály a snaží sa prísť na niečo, čo svet ešte nevidel. Medzi menej obvyklé materiály, ktoré možno určite uvidieť ako v kresbe, tak napríklad sochárstvo, je napríklad piesok, plast, cement, sklo, štrk, ľad alebo potraviny. Umelci nám dávajú najavo, že z akejkoľvek veci možno vytvoriť niečo úplne nevídaného a jedinečného, chce to mať len otvorenú myseľ novým nevšedným nápadom.
Plast
Plast je dôkazom, že na tvorivú činnosť možno použiť naozaj čokoľvek. Výtvarníci najčastejšie uprednostňujú recyklovaný plast, ktorý zaistí dlhú životnosť diela, a zároveň dokáže v sebe premietnuť súčasné problémy spoločnosti s recykláciou odpadu a jeho vplyv na životné prostredie. Na rozdiel od niektorých druhov materiálov ho možno využiť v niekoľkých farbách a odtieňoch, čím sa zaistí pútavosť samotného diela a prilákanie pozornosti. V minulých rokoch sme mohli vidieť napríklad novodobej inštalácie z mikroténových vrecúšok alebo sochy z použitých PET fliaš.
Betón
Existuje však materiál, ktorý vydrží oveľa dlhšie ako plast, a to betón. Betón sa používa najčastejšie v stavebníctve a architektúre, vidieť ho však môžeme tiež v umeleckej sfére. Nebude žiadnym prekvapením, že sa jedná najmä o sochárstvo. Sochy z betónu sú veľmi odolné a vydržia doslova večnosť, dôkazom môže byť antická stavba Pantheon v Ríme, ktorá tu je s nami už niekoľko storočí. Za betónovými unikáty nemusíme ale až do Talianska, môžeme ich vidieť aj v Českej republike. Za zmienku určite stojí brnenský umelec Miroslav Kovář, ktorý vytvára odliatky ženských tiel z cementu spoločnosti Českomoravský cement, najväčšieho českého výrobcu cementu.
Ľad
Úplným opakom betónu je ľad, pretože diela vytvorené z tohto materiálu vydrží naozaj krátku dobu. Možno ich uchovať v mrazničkách a zabezpečiť im tým dlhší živnosť, avšak kvôli veľkosti či hmotnosti sú sochy najčastejšie vytvárané na tom rovnakom mieste, kde tiež postupne miznú (rozkúri sa), alebo sú potom odstránené. Ľad symbolizuje krehkosť, eleganciu a pominuteľnosť okamihu, lebo všetci vieme, že tento skvost nevydrží večne, a práve v tom tkvie čaro tohto materiálu. Ľadová diela sú najčastejšie vytvárané ručne s pomocou ručného náradia a vždy ide o veľkolepý pohľad už pri samotnej tvorbe. Každú zimu sú vytvárané výstavy ľadového umenia a výnimkou nie je ani Česká republika.
Sklo
Nádherného výsledok je možné dosiahnuť aj pomocou skla. Diela vytvorené z tohto materiálu sú väčšinou veľmi krehká, o to viac však cenená, lebo už pri ich zhotovení sa musí dbať na dôkladnosť a precíznosť. Tento materiál patrí skôr k tým obľúbenejším, ale musí sa zvážiť tiež formy skla, ktoré sú použité. Pri tvorení sa môžu využiť napríklad hotové sklenené výrobky, napr. Poháre či žiarovky, a to už nie je tak obvyklé. Doplní Ak sa sklenené výtvory svetelnými inštaláciami, môže to byť naozaj veľkolepá podívaná.
Potraviny
Jeden z najviac kontroverzných materiálov, ktorý sa dá pri tvorivej činnosti použiť, sú potraviny. Jedlo vo všetkých svojich podobách vyvoláva vždy najviac ohlasov, kladných i záporných. Prvý a asi aj najznámejší umelec, ktorý využil jedlo, bol renesančný maliar Giuseppe Arcimboldo. Hoci teda nemal farby namiešané z ovocia, ani zo zeleniny, nakreslil portrét cisára Rudolfa II, ktorý je zobrazený pomocou nakreslených potravín. V súčasnej dobe sú k videniu rôzne druhy vyrezávaného ovocia, obrazy z kávy či maľby na potravinách. Obľúbené je tiež skladanie jedla do najrôznejších inštalácií a koláží.
Piesok
Piesok môžeme nájsť na pieskovisku, na pláži, na stavbách aj v presýpacích hodinách, ale málokto si ho vybaví ako umelecký objekt. Maľovanie do piesku, známej tiež ako piesočná animácie, je pritom jedna z najkrajších vecí, ktoré možno vidieť. Umelci využívajú jemný piesok a umelé svetlo, aby ukázali krásne obrazce, ktoré dokážu počas chvíle vytvoriť len pomocou piesku a vlastnej šikovnosti. Vzhľadom k tomu, že piesok sa prirodzene nachádza na plážach, môžeme zrovna tam nájsť naozaj unikátne sochy a inštalácie. S ich výdržou je to ale podobné ako u ľadu, stačí príliv vody, silnejší vietor a behom chvíle sa tieto útvary stratí navždy.
Všetky vyššie spomenuté materiály nie sú nové, všetci je viac menej poznáme, ale užiť je ako materiál k stvoreniu niečoho úplne originálneho, si trúfne málo kto. Môžeme len očakávať, čo nového prinesú nadchádzajúce roky a čím nás umelci prekvapí a očarí tentoraz.