Kuchynský stôl povznesie celú kuchyňu či jedáleň

Premýšľate nad novým kuchynským stolom? V tomto článku nájdete zopár rád, ako si taký dobrý stôl do kuchyne vybrať.

Začnite tým, aké by mal mať parametre. Výška, šírka, hĺbka šuplíku alebo snáď bez šuplíku. Potom sa zamerajte na farbu. Takýto kuchynský stôl by mal ladiť s ostatným nábytkom v kuchyni. To je asi jasné, ale ak premýšľate nad rekonštrukciou celej kuchyne, musíte myslieť aj na ostatné nábytok. Určite by nebolo dobré zvoliť si kontrastný nábytok. Taká čierna s bielou už dnes skrátka vyšla z módy. Možno aj preto, že na tomto nábytku zostávajú šmuhy, sú vidieť vlasy a omrvinky, ktoré vám spadnú.

Materiál na stôl

Ďalším dôležitým parametrom je tiež materiál. V dnešnej dobe existuje materiálov celý rad a môžete vyberať. Ale nenechajte sa obalamutiť predajcovia. Často vám ponúknu stôl, ktorý vôbec nie je vhodný do vášho bytu, ale čím viac hovorí, tým viac sa vám tento kúsok páči. Nakoniec však po zaplatení doma zistíte, že to bola chyba. V moderných domácnostiach nájdete napríklad stoly železnej so sklenenou doskou. Ale ak plánujete rodinu, tak tento hit rovno vypustite z hlavy. Na tomto povrchu zostávajú škvrny a je nebezpečenstvo, že sa rozbije a poreže niekoho z rodiny. Aj tieto stoly mávajú ostré hrany a deti, ktoré merajú toľko, čo kuchynský stôl si môžu ublížiť.

Na obzore je dnes iný hit. Ten sa vcelku odporúča na akýkoľvek nábytok. Tzv. paletový nábytok. Ako inak lepšie zužitkovať palety, než na nábytok. Je to lacný spôsob, ako si zariadiť svoju prvú kuchyňu. Ale ak ste romantik, rovnako ako väčšina Čechov, dáte prednosť typickému drevenému stolu. Ten sa dá zakúpiť v reťazcoch najrôznejších firiem ako napr. ASKO. Ale tiež ho môžete nechať na zákazku vytvoriť vášmu obľúbenému stolári.

Drevené stoly

Najlepšie drevené stoly sú, ako už bolo spomenuté vyššie, tie od stolárov. Na trhu existuje aj veľa dizajnérskych firiem, ktoré sa stále viac prispôsobujú myšlienkam zákazníkov. Okrem stola sú schopní vytvoriť aj lavice a stoličky k vami vybranému kusu. A budete originálna. Jediná ťažkosť je v tom, že za dizajn sa platí nemalé peniaze. Takže váš kúsok nábytku sa môže vyšplhať až do poriadkov niekoľkých desiatok tisíc korún. Potom by zákazník mal určite zvažovať, či mu tento kúsok bude robiť spoločnosť celý zvyšok jeho života.

Farba stola

Aj drevené jedálenské stoly môžu byť krásne farebné. Teraz sa nejedná o farbu laku, ale o drevo ako také. Predstavte si, koľko na svete rastie rôznych stromov. Môžete si vybrať drevo čisto biele, žltkasté až úplne tmavé. Takže ak si vyberiete brezu, môžete sa tešiť na príjemne biele drevo a pokiaľ zvolíte čerešňa, bude váš stôl do hneda až červena. A opäť je to závislé na tom, aký nábytok okolo seba už máte. Odporúča sa stôl raz za pár rokov pretrieť bezfarebným lakom a životnosť je zaručená na veľa ďalších rokov. Určite sa pýtate, ako je to so hrče v dreve. Často si ľudia myslia, že je to chyba dreva a že suk môže vypadnúť. Dnes sa to robí tak, že suk sa nechá vyrezať a zalepí sa späť. Lepidlá, ktoré sa používajú na drevo odborníkmi, sú exkluzívne, a preto sa nemusíte báť, že by suk niekedy vypadol. Suk sa teda dnes berie skôr ako prednosť dreva.

Tvrdosť dreva

Okrem farby dreva je tiež ešte dôležitá mäkkosť dreva. Každý strom má inak tvrdé drevo a tak napríklad lipa, topoľ alebo vŕba patrí ku drevám mäkkým. Musíte teda počítať s tým, že k tomuto drevu sa musíte správať jemnejšie. Medzi ďalšie typy dreva patrí tá stredne tvrdá. Tam sa dajú zaradiť najviac používaná dreva na nábytok. Ako sú jaseň, duby alebo orechy. Čo sa týka tvrdého dreva, tam sa zaraďujú hrab, agát alebo tis. Tieto dreva nie sú moc obvyklá pre použitie na kuchynský nábytok. Ale ak si ho vyberiete, môžete počítať s najlepšími vlastnosťami týchto driev.

Odreté parkety

Určite si tiež hovoríte: „zaobstarám si drevený stôl do kuchyne, ale keď s ním budem šúchať, poškriabe si podlahu.“ To tiež nie je úplne pravda. Existuje mnoho filcov alebo kobercových lepeniek, ktoré sa dajú vystrihnúť podľa tvaru nôh stola a nalepiť. Tento spôsob sa používa pomerne často, pretože tieto filcu a kobercové lepenky bývajú záťažové. To znamená, že ak máte podlahu z mäkkého dreva, nebude vám nábytok robiť otlaky a dierky do podlahy.

Teraz máte dostatok informácií a môžete vybrať poriadny stôl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *