Koberec ako dominanta miestnosti: Vyberte si dokonalý kúsok do svojej domácnosti!

Kvalitný kusový koberec má skvelé izolačné vlastnosti, tlmí hluk a dokáže perfektne dotvoriť interiér. Nemusí ležať len na zemi, môžete ho zavesiť pokojne aj na stenu!

Koberce sú stále obľúbenými prvkami v rámci interiérového dizajnu. Vyrábajú sa ručne alebo strojovo, od toho sa odvíja aj ich cena. Ručne vyrobené koberce patria medzi originálne a vzácne kúsky, za ktoré si síce priplatíte, no môžete sa pýšiť nádherným originálom. Na cenu vplýva aj materiál, ktorý určuje ďalšie vlastnosti koberca, vrátane údržby a trvanlivosti.

Vlna je symbolom kvality

To, aký koberec sa bude vynímať u vás doma, záleží čisto od vašich osobných preferencií. Tradičná vlna je synonymom prirodzenej kvality a luxusu. Ak sa budete o koberec poctivo a pravidelne starať, nehrozí vám jeho nadmerné znečistenie. Iným variantom je koberec vyrobený kombináciou prírodných a syntetických vlákien, najčastejšie nylonu, ktoré sú mimoriadne pružné a dobre odolávajú špine. Pokojne však môžete zvoliť koberec s umelými vláknami, ako je napríklad polyamid, polypropylén alebo polyester. Na trhu nájdete aj koberce z bavlnenej priadze, juty alebo kokosu, dokonca sa môžete stretnúť aj s kúskami z prírodného hodvábu. Výber je pestrý, najmä ak zalovíte v dizajnérskych kúskoch, ktoré zaručene pozdvihnú každé bývanie na vyššiu úroveň.

Tkané koberce podčiarknu samotný interiér

Aj technika výroby mení charakter koberca. Hovoria vám niečo pojmy ako viazaný, tkaný, všívaný alebo vpichovaný koberec? Za najkvalitnejšie sa odjakživa považujú koberce tkané. Do namáhaných priestorov sú však vhodnejšie skôr koberce vpichované, ktoré sú odolnejšie a vydržia viac. Platí, že čím hustejšie vlákno, tým odolnejší koberec. Hustota vlákna určuje kvalitu koberca a udáva sa v počte vlákien na meter štvorcový. Pri výbere tiež zohľadnite charakter miestnosti, pre ktorú bude určený. Budete sa v nej „premávať“ často alebo do priestoru zavítate len niekoľkokrát do dňa? Podľa odpovede na otázku si vyberte vhodný typ koberca.

Veľkosť a tvar koberca rozhoduje

Ako zistiť, ktorý rozmer koberca bude pre váš domov úplne dokonalý? Jednoduchou pomôckou je položiť na konkrétne miesto deku alebo plachtu. Týmto trikom najlepšie zistíte, kam koberec umiestniť, ako ho natočiť a aký rozmer zvoliť. Chcete koberec umiestniť pod sedaciu súpravu? Zmerajte si priestor. Nohy od pohovky a kresiel by sa mali ešte na koberec pohodlne vojsť, tento vzorec platí aj pri jedálenskom stole. Nemáte chuť na experimenty? Zostaňte pri klasike – pod okrúhly stôl umiestnite guľatý koberec, pod hranatý sa bude najviac hodiť obdĺžnikový alebo štvorcový.

Máte doma alergika? Nevadí

Kobercom sa nemusia vyhýbať, avšak, radšej by mali staviť na koberec z polyamidu s nízkym vlasom. Bude to znieť neuveriteľne, no podľa odborníkov je pre alergikov vhodnejší koberec ako podlaha bez neho, na ktorej sa víria prachové častice. Pod kusové koberce umiestnite protišmykovú podložku. Ak máte doma deti, koberec je pre vás ideálnym riešením – pohlcuje hluk, tlmí pády a poskytuje nohám teplo. 

Ako sa starať o koberce, aby vyzerali ako nové?

Pravidelné vysávanie v smere vlasu sa považuje za bežnú, pravidelnú údržbu koberca. Životnosť a svieži vzhľad koberca môžete predĺžiť mokrým alebo strojovým čistením, tkané sa čistia práškovým spôsobom. Ďalšou metódou je strojové čistenie, ktoré okamžite odsaje špinu priamo z vlákien. Stroj na čistenie sa dá požičať alebo si môžete objednať aj profesionálov, ktorí vám prídu vyčistiť koberec priamo domov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *