Poznáte iPhone? Vyrába ho jedna z najpopulárnejších firiem na svete

Apple sa pred nedávnom stal prvou americkou spoločnosťou s trhovou hodnotou jeden bilión dolárov. Cupertinskou spoločnosť založila trojica Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne v roku 1976. Pôvodne mladíci pracovali v garáži, no postupom času sa stal z miniatúrnej firmy kolos svetového významu. V súčasnej dobe snáď neexistuje nikto, kto by Apple nepoznal.

História iPhonu

O prvom iPhonu informoval Steve Jobs začiatkom januára na konferencii Macworld Conference & Expo v roku 2007, ale do predaja sa smartphone dostal až v júni toho istého roku. Spočiatku sa predával len na americkom trhu, no v priebehu roka sa dostal aj do Európy, teda len do Spojeného kráľovstva, Nemecka a Francúzska. V takejto Ázii bol predaj zahájený až v roku 2008.

Apple dokázal počas prvých tridsiatich hodín predať neuveriteľných 270 000 iPhonov. Pri obchodoch stáli niekoľkohodinové fronty, pretože každý túžil po iPhonu s dotykovým displejom.

iPhone sa v priebehu rokov výrazne zmenil

Počas desiatich rokov sa dizajn iPhonu pomerne zmenil. Apple postupne zariadenie zväčšoval, zužoval rámčeky a kládol dôraz na väčší displej. Práve Apple začal udávať trendy na trhu so smartphonmi. Akonáhle vykonal na iPhonu nejaké zmeny, vzápätí ho začali ostatní výrobcovia kopírovať.

iPhone 6 sa stal hitom

Oproti prvému iPhonu je iPhone 6 naozaj oveľa väčší. Stal sa nástupcom modelu 5s. Apple vedľa 4,7palcového iPhonu 6 predstavil ešte väčšieho brata s displejom s uhlopriečkou 5,5 palcov. Jablčný telefón je k dostaniu v troch farebných variantoch – šedej, striebornej a čiernej. Apple síce už iPhone 6 na svojich webových stránkach nepredáva, no zariadenie sa dá ešte zohnať, napríklad z druhej ruky. Ak vás zaujíma u iPhone 6 cena, tak tá sa v bazároch pohybuje medzi 200 až 290 eurami. Samozrejme záleží na tom, akú kapacitu smartphone má, aké vybavenie je k nemu ešte naviac, či je v záruke a podobne.

Práve iPhone 6 sa stal veľmi obľúbeným, pretože jeho telo bolo podstatne tenšie. Prístroj prišiel s pamäťovými kapacitami 16, 32, 64 a 128 GB. Telefón dostal Retina HD displej podporujúci funkciu multitouch. Jeho rozlíšenie je 1334×750 pixelov. U väčšieho modelu je tiež Retina HD displej, ale s rozlíšením 1920×1080 pixelov.

Vnútri iPhonu 6 nájdete procesor A8 s 64-bitovou architektúrou. Chrbát zdobí 8-megapixelový fotoaparát s autofokusom a optickou stabilizáciou pri iPhonu 6 Plus. Telefón dokáže natáčať videá v rozlíšení 1080p.

Pýchou sa stal Touch ID, teda senzor odtlačku prsta integrovaný do tlačidla Home Button. Ak sa teda chcete dostať do prístroja, stačí priložiť prst a telefón sa vám odomkne. Ak nechcete míňať viac ako 1 000 euro za najnovšie iPhony, potom si nájdite Apple bazár iPhone, ktorý vám ponúkne staršie modely za prijateľnejšie ceny.

Kde sa dajú kúpiť iPhony z druhej ruky?

Internet je doslova presýtený rôznymi bazármi, kde zoženiete smartphony všetkého druhu. Ak hľadáte konkrétne jablčné telefóny, odporúčame pozrieť sa do ponuky bazáru mp3.sk, ktorý je známy tiež ako bazár mobilonline. Všetky ponuky sú prehľadne rozdelené, a tak si môžete vyfiltrovať, či chcete iPhone 6, 7, 8 a podobne. Samozrejme už nechýbajú ani novšie modely, ako je iPhone X, ktorý Apple vydal v minulom roku k desiatemu výročiu od prvého predstavenia iPhonu. Oproti predchodcom iPhone X už nemá tradičné tlačidlo Home Button a pýši sa mnohými vylepšenými funkciami. Namiesto odtlačku prsta Touch ID používa Face ID, teda rozpoznáva majiteľa podľa tváre, čo je podľa slov cupertinskej spoločnosti spoľahlivejšie.

Neutrácajte, ak nemusíte. Prehliadnite si inzeráty na mp3.sk a vyberte si svoj iPhone.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *