Aké sú výhody open space kancelárií?

„Otvorené“ kancelárie sú dynamické a v mnohých smeroch užitočné. Prečo má tento typ kancelárií viac ako polovica všetkých pracovísk?

Pôvodná myšlienka open space kancelárií bola uľahčiť komunikáciu medzi členmi tímu a prvé spoločné kancelárie boli navrhnuté a vytvorené už okolo roku 1950. Niekomu tento koncept vyhovuje, iný by dal prednosť uzatvárateľnej kancelárii. Tak či onak, v dnešnej dobe sa tomuto trendu prispôsobilo takmer 70 % všetkých kancelárií.

Jednoduchšia spolupráca a komunikácia – to je open space

Aké sú výhody open space kancelárií? Kancelárie bez múrov sú vraj zaručeným kľúčom k lepšej komunikácii v tíme a dokonalej informovanosti o dianí vo firme. Najväčším benefitom má byť aj fakt, že open space zrýchľuje prácu zamestnancov a zvyšuje celkovú produktivitu tímu. Avšak, sú tu aj nevýhody, napríklad taký nedostatok súkromia.

Aj open space však môže byť riešený správne a jednotlivé pracoviská sa dajú oddeliť panelmi alebo paravánmi, prípadne sa odporúča staviť na pozitívne účinky zelene či špeciálneho nábytku. V každej open space kancelárii by malo byť k dispozícii miesto, kde si zamestnanci môžu na chvíľu užiť miesto len pre seba. V praxi sa využívajú odpočinkové miestnosti s vankúšmi alebo inými pohodlnými kúskami a dekami.

Open space je super pracovisko, ak…

…sú k dispozícii nielen miesta na relax, ale aj na aktivity ako napríklad stolný futbal alebo biliard. Nenáročný šport sa osvedčil v odbúravaní stresu u zamestnancov. Pracovali ste niekedy v open space office? Potom nám dáte za pravdu, že telefonovať pri veľkom množstve ľudí nie je vždy najpríjemnejšie.

Vaše hovory vždy niekto podvedome počúva a často sa stáva, že v „kóji“ vedľa niekto tiež vybavuje svoje telefonáty. Riešením je niekoľko jednoduchých miestností, v ktorých si zamestnanec môže v pokoji a za zatvorenými dverami svoje telefonáty vyriešiť. Pri prenájme kancelárie preto myslite aj na túto skutočnosť.

 Na tom, či sa ľudia cítia na otvorenom pracovisku dobre, sa podieľajú aj farby a celková atmosféra. Studené tóny je vždy dobré nahradiť teplými farebnými prvkami, ktoré pozitívne ovplyvnia náladu prítomných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *